Zaczyna się święto piłki ręcznej!

Już za kilka chwil start kolejnego turnieju Mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Tym razem gospodarzem jest Chorwacja. Dla mnie jako fanatyka handballu oznacza to 2 tygodnie życia podporządkowane meczom, statystykom, bramkom, wywiadom itd. Na dalszy plan zejdą sprawy klubowe jak choćby ciągle przesuwany „koniec roku”, który chyba i tym razem nie nadejdzie zgodnie z przewidywaniami włodarzy Wisły. Otwarte pozostaje pytanie kto wymyślił mecze PGNiG Superligi w tym czasie… Ale to wszystko nic. Od teraz do 28 stycznia królować będzie piłka ręczna w wydaniu najlepszych reprezentacji globu.

W kim upatrywać faworyta? Każdy pewnie jednym tchem wymieni tradycyjnych faworytów jak Francja, Hiszpania czy Dania. Ale prawda jest taka, że z 16 drużyn które zaczynają zmagania w zasadzie 12 można śmiało typować do walki o medal. Nieco mniej szans daję jedynie Czarnogórze (dodatkowo bez Borozana i Simica), Czechom (jak oni w ogóle się tam załapali?), Austrii (2 gwiazdy i reszta średniaków) oraz Białorusi (przyzwoity jednak jeszcze nie topowy zespół). Kto jest moim faworytem? Chciałbym, żeby podobnie jak na turnieju w Polsce doszło do niespodzianki. Żeby któryś z zespołów pokroju Szwecji „zaskoczył” i pogonił tych największych.

Już dziś pierwsze 4 pojedynki w tym 2 prawdziwe hity: Francja-Norwegia oraz spotkanie gospodarzy z Serbami. Ciekaw jestem czy stosunkowe łatwe zwycięstwo Francji z Norwegami tuż przed turniejem było tylko zasłoną dymną ze strony Skandynawów czy jednak trójkolorowi są tak mocni. Osobiście stawiałbym na Francuzów choć nie odbieram szans Norwegom na czołową lokatę na zakończenie turnieju. Drugi mecz to starcie odwiecznych rywali. Na boisku zapewne będzie iskrzyło i mam nadzieję, że Serbowie z naszym Nemanją Obradovicem w składzie dotrzymają kroku faworyzowanym Chorwatom z Lovro Mihicem na lewym skrzydle.

Na koniec 2 słowa dla telewizji polskiej, która ma prawa do turnieju. Dziś zamiast hitowego pojedynku o 20.30 postanowili pokazać mecz Portugalia Cypr. Brawo, macie Panowie rozmach i fantazję. Na szczęście EHF TV jak zwykle stoi na posterunku i można legalnie zobaczyć wszystkie! mecze turnieju.

Jakie są wasze typy? Jakie oczekiwania? Komu będziecie się szczególnie przyglądać (nasi, Mlakar, Zarabec?), komu kibicujecie? Zachęcam do dyskusji!

Napisał: Pelnomocnik-ds.-pelnomocnictw

Zobacz wszystkie artykuły tego użytkownika